Rituály Luny

Od pradávna hraje měsíc v životě ženy důležitou roli – měsíční cyklus na obloze je těsně spjat s měsíčním cyklem v těle každé ženy – s menstruací. Novoluní a úplněk jsou tedy pro ženu důležité dny, kdy může využít sílu měsíce pro podporu vlastního záměru.

 I. Úplňkový Rituál

Úplněk je bodem největší plnosti měsíce, vrchol lunárního měsíce – je to čas na poděkovaní, oslavy a záměry.  Dopřejte si oslavu v ženském kruhu, nechte se hýčkat, zdobte se, udělejte si manikúru, vezměte si na sebe krásné dlouhé šaty, tancujte, zpívejte  a uctívejte krásu svého těla, svojí ženskost a smyslnost. Výborné je vyměnit si relaxační masáž s kamarádkou…

Až se budete cítit co nejvíce krásna a uvolněná, pusťte se do rituálu poděkování.  Zamyslete se nad tím, co se Vám všechno za uplynulý lunární měsíc povedlo, za co všechno jste vděčná, nezapomeňte poděkovat za lidi, kteří vás podporují a milují a za zdraví. Poděkovaní nejlépe říkejte nahlas někde v přírodě a dotýkejte se země bud’ bosýma nohama nebo dlaněmi. Pro “zimní” verzi rituálů, můžete poděkovaní vyslovit před oltářem a potom někde v přírodě jen položit obětinku (třeba bylinky). Alternativně, si je vyslovit vzájemně s kamarádkou a potom si vyměnit nějaký drobný dáreček (když dáváme dárky, uctíváme tak štědrost matky přírody – bohyně).

II. Rituál na Novoluní

Novoluní je příležitost pro celkovou očistu – jak fyzickou, tak mentální.

Můžeme si tedy dopřát koupel s mořskou solí (doporučuje se až 1 kg) a aroma olejíčkama (třeba růže, germanium). Pro pocit skutečné rituální lázně si zapalte svíčky, zapněte relaxační hudbu, a dopřejte si luxus úplného uvolnění se. Můžete si taky zapálit suchou šalvěj a nechat se očistit vonným kouřem (šalvěj nepoužívejte v těhotenství ). Dále se můžete zamyslet nad tím, co vše už chcete nechat odejít, sepsat si to na papír a s poděkováním rituálně spálit v ohni. Je dobré nejdříve nabídnout ohni obětinku ve formě bylin.

Potom se zamyslete nad tím, co si všechno přejete do budoucího lunárního měsíce, sepište si to na papír, nebo udělejte koláž / obrázek a poproste matku Lunu, aby Vaše záměry podpořila.  Můžete symbolicky vysadit pár semínek do květináče jako nové začátky, které chcete podpořit.

Pravidelná oslava měsíčních svátků Vám nejen dodá energii, příležitost pro ujasnění vlastních cílů a prostor pro oslavu, ale i podpoří Vás v naladění se na vlastní měsíční cyklus a rytmus vlastního těla.

III. Rituál na očistu domova

Tento rituál se klasicky provádí na Imbolc (1. února), ale lze ho vykonat kdykoli začínáte mít pocit, že doma je příliš těžká atmosféra. Domov můžete čistit mnoha způsoby, vyberte si tedy ten, který je Vám nejbližší. tyto rituály se nejlépe provádí během nebo po důkladném fyzickém úklidu.

Vykuřovaní.

Vonné byliny, zejména šalvěj, ale můžete udělat i směsici (třeba levandule, šalvěj, růže, kadidlovník, myrha) zapálíte, nebo nasypete na hořící uhlík a pomocí pírka, vějíře nebo vlastní ruky můžete tento kouř rozprostřít do prostoru (obzvlášť do rohů místností). Během vykuřovaní můžete nahlas říkat, co si přejete v domově mít(např. zdraví, lásku atd.).

Očista zvukem. 

Můžete použit vlastní hlas, chrastítka, tibetské mísy, buben, nebo i jiný hudební nástroj, abyste pročistila prostor zvukovou vibrací. Můžete zkusit třeba tibetské mantry, posvátné zpěvy, nebo jen slova, která ve Vás vyvolávají příjemné pocity.

Svíčky. 

Nejlépe se s bílou svíčkou projděte po domě a nechte „spálit“ všechno nežádoucí – staré hádky, nepříjemné události. Můžete si představovat, jak pálíte neviditelné “pavučiny” negativních prožitků.

Všechny metody můžete kombinovat a nebo upravovat podle sebe a doplňovat vlastní fantazií!

Illustrace: ©Wendy Andrews

Nádherné malby Wendy Andrews najdete v Ecstatic Travel

bohyne-posledni-cena-461x461