Porod ve vodě

Proč voda? Voda uklidňuje, umožnuje relaxaci a osvěžuje. Takto pomáhá tělu uvolnit se a zbavit se napětí nahromaděného během posledních dnů. Během těhotenství je voda velice vhodná. Jak těhotenství pokračuje, tělo nabývá na váze a je méně flexibilní. Ponořit se do vody může tedy poskytnout blahodárný odpočinek a uvolnění hromadící se tělesné zátěže, zvlášť v oblasti bederní páteře, kostrče a pánve, které jsou v těhotenství obzvláště namáhané. Jako když si napustíte horkou vanu, je to zkrátka příjemné. Vaše tělo se uvolní a vyplaví přirozené endorfiny- oxytocin. Během porodu zeslabí pobyt ve vodě u ženy bolest způsobenou kontrakcemi, a učiní stahy mnohem efektivnějšími. Z tohoto důvodu jsou porody do vody zpravidla kratší, než normální porody. (úryvek z Choosing Waterbirth od L. Bertrama).voda Těhotná snoubenka Roda Stewarta Penny Lancaster se připravuje porodit své dítě do vody podobně jako jiné celebrity, jako Kate Winslet nebo Pamela Anderson. I herečka Gwyneth Paltrow údajně uvažovala o domácím porodu do vody předtím, než se rozhodla pro porod v nemocnici v Anglii, která byla právě na porody do vody zařízena. Minulý rok se ve Spojeném Království rozhodlo pro porod do vody odhadem 5 tisíc žen. Porod do vody má své velké výhody, jako je snížení stresu, uvolnění porodních bolestí a snížení potřeby přebytečných léků. Během posledních deseti let se objevilo mnoho studií, ve kterých odborníci potvrzují, že ponoření do teplé vody umožní rodící ženě se lépe uvolnit a rodit rychleji a pohodlněji. Během porodu do vody bude žena také pravděpodobně cítit menší potřebu léků na snížení bolesti, a má tedy lepší šanci se obejít bez těchto přípravků jako např. Pethidine či epidural, které se skrze placentu dostávají do organismu dítěte, které je tak po porodu více unavené a hůře se kojí.
(překlad textu ze stránek madeinwater.co.uk)

Co při porodu do vody probíhá?
Ženy, které rodí do vody, mají pocit osobního prostoru, ve kterém je nikdo k ničemu nenutí a nevnucuje se jim s injekčními jehlami a chirurgickými pomůckami. Mohou se plynule pohybovat v příjemně teplé vodě a porod si užít jako tanec. Při porodu nejde o specifické pozice a dodržování předepsaného scénáře, ale spíše o plynulý přechod mezi pozicemi, které jsou pro rodící ženu instinktivně pohodlné, a pro porod vhodné, jako je například kroužení pánví, protahování zad a páteře, atd. Žena při porodu do vody nepotřebuje drogy. ani chirurgické, invazivní zákroky, a je při něm ve stejném bezpečí, jako při konvenčním porodu. Často se také vyhnou episiotomii a těžkému krvácení. Takovýto porod je stejně bezpečný i pro dítě. (úryvek od Sheily Kitzinger z babyworld.co.uk)

bazenekPorod do vody jako zážitek
„Jakmile jsem vstoupila do vody, cítila jsem se bezpečně a svobodně. Voda mě konejšila a já se cítila lehčí – najednou jsem se mohla pohybovat,“ popisuje zážitek jedna z žen.Voda musí být dostatečně hluboká, abyste do ní mohla ponořit celou pánevní oblast, a ulevila si tak od bolesti. „Nechtělo se mi vstávat, abych mohla podstoupit vyšetření.“ Toto není nutné, na trhu jsou dostupné sondy, které fungují pod vodou, a umožní poslouchat dítě. „Pro porod do vody bych se určitě rozhodla znovu, protože snižnuje bolest, a poskytuje lepší mobilitu.“ Má pravdu. Bolest se promění v utrpení, pokud se cítíte v pasti. Volnost pohybu umožní se přizpůsobovat kontrakcím a vypořádat se s nimi po svém. „Když se mé dítě narodilo, tak by mě ani nenapadlo z bazénku vstávat, narušilo by to celý proces. Bylo by to jako chodit kolem a hned při první kontrakci muset už pouze ležet na zádech, bylo by to jako přerušený orgasmus.“ (úryvek od Sheily Kitzinger z babyworld.co.uk – kráceno)


kitPrvní porodní bazének

První porodní bazének jako součást vybavení nemocnice se objevil v sedmdesátých letech ve Francouzské státní nemocnici. Bylo vzato v potaz, že mnoho žen se cítilo být přitahováno vodou během porodních bolestí. Některé se dožadovaly sprchy, nebo napuštěné vany. Proto jsem se jednou rozhodl přinést modrý nafukovací zahradní bazének. Jakmile jsme všechno připravili, objevily se netušené možnosti. Když se žena během porodních bolestí začala zoufale dožadovat léku na tišení, tak jsme jí mohli nabídnout alternativu. Ženy se potom častěji než léků začaly dožadovat právě této možnosti. Jeden z nejčastějších scénářů vypadal asi takto: žena vstoupila do vody během těžkých kontrakcí, ve vodě pobyla jednu dvě hodiny a potom cítila, že stahy se výrazně uvolňují a ztrácejí na efektivitě takže se rozhodla bazének opustit a v momentě kdy se ocitla na suchu, tak je jí kontrakce okamžitě zesílily a po několika sériích silných a prudkých stahů došlo k velmi rychlému porodu během několika málo minut. Od té doby, jakmile začaly být porody ve vodě celkem časté, klesly nám na porodním oddělení výrazně výdaje na léky proti bolesti. Jinýmy slovy, porodní bazénky umožnily nahradit porodní drogy.
(úryvek z Midwifery Today, Issue 54 od Michaela Odenta).

Porodní bazénky: Jaký si vybrat? La Bassine nafukovací porodní bazének speciálně navržený pro porod do vody a pro uvolnění a relaxaci před porodem.

Jak si zorganizovat porod do vody?

Nejdříve všechno konzultujte se svým lékařem a nebo se svou porodní asistentkou, abyste zjistila, jestli je pro vás porod do vody vhodný. Jestli očekáváte komplikovaný porod s nutnými lékařskými zásahy, tak vám tento postup pravděpodobně nebude doporučen. Jestli si plánujete porod v nemocnici, tak si zjistěte, jestli vaše nemocnice disponuje porodními bazénky. Jestli ne, tak by vám mohlo být umožněno si jeden koupit nebo pronajmout a přinést si ho do nemocnice s sebou. Jesti si plánujete porod doma, tak si budete každopádně muset sehnat porodní bazének pro domácí použití.

Porodní assistentky – PA

bazenek

Čím více PA pomáhají u porodu do vody, tím více roste jejich obliba. Často porodu začnou rozumět uplně jinak, než porodní asistentky, které pracují v nemocnicích, kde se klade důraz na to, aby porod proběhl co nejrychleji a žena pouze poslouchala, kdy a jak má tlačit. PA při porodu do vody jen naslouchá a čeká. Nezasahuje do přirozeného průběhu porodu. Respektuje spontánnost a rytmus porodu a ženin instinkt. Naučí se tak o porodech to, co se v nemocnici naučit nemůže, protože porody tam probíhají strojově a co nejvíce nezávisle na přírodních procesech, pomocí léků/drog a standardizovaných postupů. „Nikdy jsem nezažila porod, jako je tento, matka přesně věděla, co má dělat, aniž by jí to někdo říkal.“ Když se žena soustředí na sílu svých kontrakcí a pracuje s nimi, tak na ně začne reagovat koordinovaně a ve správném rytmu sama od sebe. Místo toho, aby se svým tělem bojovala, tak mu naslouchá a nechá se vést svým instinktem. „Porody do vody jsou klidné, neobsahují prvky řízeného porodu, kdy lékař ženě říká, kdy má tlačit. Matky jsou sebevědomé a ví co mají dělat.“ Nenucená druhá fáze porodu bez nuceného zadržování dechu a napínání svalů umožňuje více kyslíku dostat se k dítěti. „Perineum je chráněno vodou. Episiotomie není nutná.“ Žena která se vyhne nástřihu si tak ušetří bolest při zašívání a pocit jako by týdny seděla na trní. (úryvek od Sheily Kitzinger z babyworld.co.uk)

Bezpečnost

Britská Ústřední Rada pro Sestry a Porodní asistentky (UKCC) uznala, že „některé ženy si porody do vody vybraly jako svojí preferovanou metodu porodu. Porod do vody by měl tudíž být vnímán jako alternativní metoda péče, a řízení během porodu a jako metoda, která by tedy měla být zahrnuta mezi službami porodních asistentek.“ Užití porodu do vody jako metody porodu dosud nebylo podrobeno detailnímu výzkumu a vyhodnocení, ačkoliv došlo k analýzám bezpečnosti pro matku a dítě. Tyto analýzy vesměs dospěly k názoru, že porod do vody je stejně bezpečný, jako konvenční porod bez komplikací. Aby bylo dosaženo maximální minimalizace rizik pro matku a dítě, je při absenci dalších vědecky doložených faktů doporučeno:

– teplota vody by měla být omezena na tělesnou teplotu nebo menší, aby se předešlo riziku přehřátí
– dítě by mělo být vynořeno z vody okamžitě po porodu a po vynoření drženo obličejem nahoru
– dítě by mělo být monitorováno a žena by měla porodit mimo vodu, pokud se u plodu objeví znaky rozrušení
– žena by měla být pod dohledem porodní asistentky, která je sebevědomá a znalá postupu při rození do vody

Porodní bazének lze zakoupit na: www.mamabirthshop.cz

Text a ilustrační fotografie: Made in Water