Jak na osobní útoky

Už v roce 2016 jsem natočila videa na téma : jak na osobní útoky. Osobní útoky mnohdy zažíváme, když vystupujeme z  nejen z naší komfortní zóny, ale otevíráme třeba i kontroverzní témata ve společnosti.  Jako velký rozdíl vnímám, když s námi někdo debatuje a má jiný názor a to, když na nás cíleně útočí, shazuje naší hodnotu a kritizuje to, co vůbec není v přímé spojitosti s danou věcí.

Ve chvíli, když si stojím za tím, co žiju a co cítím, je to v pořádku a zároveň uznávám i to, že to ostatní mohou mít jinak, tak je to nejjednodušší.

Pokud mám kolem sebe lidi, kterým věřím, máme podobný životní styl, názory, ráda se na ně obracím jako na referenční body, abych si mohla srovnat své myšlenky a nápady. Odpovězte si na otázku :”Co chci používat jako referenční bod své činnosti toho, komu věřím a jeho životní filosofie je podobná nebo někoho, kdo na mě útočí a třeba ani nezná celý kontext dané věci?”

Pokud se dostáváme do konfliktu s někým blízkým, na kom nám záleží, je vždy dobré vše probrat osobně. Můžeme být citlivější a postavit vše do kontextu a zjistit kontext toho druhého.

Nikdy se nemůžeme zavděčit všem, ale je důležité to, za čím si jdeme, co chceme a jaký k tomu máme důvod. A pokud se snažíme něco otevřít a poléčit, často je to schované “pod kobercem” a musíme to vytáhnout na světlo a otevřít to.  Postavte se za to, jak žijete, buďte autentičtí. Neutíkejte sami před sebou a tím, co cítíte.

Každá žena, která se odvážila realizovat své sny a ambice a začala být vidět ve veřejném prostoru se nutně setkala s různorodými reakcemi okolí.

Uznání či konstruktivní kritika na jedné straně, ad hominem útoky, verbální agrese či odmítání na straně druhé. Negativní odezvy mohou lidskou motivaci a sebedůvěru pošramotit a často se stávají i důvodem ukončení snažení a umlknutí.

A proto jsem vytvořila projekt ŽENA V ZENU

Tenhle projekt založený na podpůrném sdílení žen je feministický v tom nejlepším slova smyslu, protože zahrnuje ženy různorodých odvětví i sociálních zázemí – matky samoživitelky, bývalou disidentku, průvodkyni, mladé herečky, vědkyně i političky – ženy veřejně známé i neznámé.

Jejich rozdílné příběhy mají mnohé společné jmenovatele.

“Na příbězích a zkušenostech úspěšných žen z různých oborů chceme ukázat, jak vypadala jejich cesta za sny, a jak se dokázaly vyrovnat s nástrahami v podobě genderových stereotypů, mansplainingu nebo i záštiplných pomluv kolegyň.”

Lilia Khousnoutdinova a Petra Schwarz Koutská

Rozhovory s ženami v zenu a jejich příběhy a doporučení najdete zde : www.zenavzenu.cz