SLAVÍME NAROZENINY!
Všechny programy* se slevou 50 % po zadání promokódu NAROZENINY50
* sleva se vztahuje na základní varianty programů bez šperků a dárků. Akce platí  od 16.6.2023 - 26.6.2023

Cykličnost a menstruace

I v současné době se ženy stále střetávají s uspěchaností, hektičností života. Konfrontovány
s mužskou energií a pohledem na pracovní výkon, který je zaměřený na stabilitu a pravidelnost. Ale ženský výkon je kolísavý a proměnlivý. S tím jsou spojené i nálady. Ideální představa společnosti je, že žena bude zvládat zaměstnání, mít vysoký příjem (v zaměstnání bude dynamická, flexibilní i co se času týče, bude neustále přístupná pro zaměstnavatele, vždy aktivní, plná nápadů, konkurenceschopná, průbojná) a přijde domů a jakoby zázrakem se přepne a bude jiná – pečující, ošetřující, podporující, empatická… Je zde patrné, jak velký rozdíl to je a jak je náročné být na jednu stranu průbojná a nesmlouvavá a na druhou stranu empatická a podporující, vstřícná a pečující.

Žena je ale cyklická, a proto proměnlivá a to je na jejím životě to úžasné. Není to dynamický robot, který je neustále plný energie. Muž svou energii často vybije v zaměstnání a domů si chodí dobít baterie. Domov a jeho harmonii tvoří žena. Kde ale ona má brát svojí energii, když v zaměstnání by měla fungovat stejně jako muž a jít proti své přirozenosti? Jsme to my, naše generace, která může světu otevřít oči a ukázat, že s cykličností lze pracovat a jde využít její pozitiva, právě onu zmíněnou proměnlivost.

Rovněž vnímám, že je pro ženu také důležitý vztah rodičů k jejímu ženství, k tomu že se jim narodila holčička, ale i zaměření jejich výchovy. Často slyší : „Tohle bys neměla jsi holčička. Měla bys nosit tohle, chovat se takhle, nelítej, nelez po stromech, to dělají kluci…“. A pak je sama v sobě zmatená. Jak to, že tohle mohou dělat jen kluci, přeci jsou to také děti, jako jsem já.

Důležité je se zamyslet nad tím, jak vlastně rodina po generace vnímá ženství, narození dcery do rodiny, roli a hodnotu ženy. Jak komunikuje s ženami, zdali existují nějaká tabu a tajemství. Položit si otázku, jak se cítím jako žena v mojí rodině? Co jsem si přinesla do svého partnerského vztahu? Co předávám jako matka?

„Jééééé, ty už to máš taky? Chuděrko naše. Teď už to bude jenom hrozný. Čekají tě bolesti a trápení každý měsíc až dokud nebudeš stará. To máš na celý život.“ Nebo
„V koupelně jsou vložky, jednu si tam vezmi. No to nás čekají pěkné výdaje. Víš, jak je to drahý? To bude mít táta radost.“ či „A jéjé už je to tady. Hlavně ať to na tobě nikdo nepozná, to by byla ostuda. A pořád se umývej, ať nesmrdíš.“

Znáte tyto věty také? Bylo to přivítání od rodiny mezi ženy? Přivítání první menstruace? A pokud ne, tak to bylo velké štěstí a ohleduplnost, s podporou empatie a popřípadě nějakým rituálem?

Je velice důležité, jak rodina přistupuje k první menstruaci dívky. Jak jí přijímá
a jakým stylem jí vše vysvětlí. Zda jí vidí jako něco špinavého a nečistého nebo něco co patří k přirozenému koloběhu života. V současné době se setkávám s tím, že mnoho žen v dospělém věku cítí potřebu to napravit, přivítat nástup svého cyklu, přivítat to, že jsou ženami. Chtějí podpořit a ocenit své ženství. Mnohdy to neuvedení do cyklu rodinou, obzvláště matkou, cítí jako křivdu a potřebují to určitým způsobem přijmout a napravit. Chtějí být plnohodnotnými ženami a přeci někdy cítí, že tam něco chybí.

Často se setkávám během ženských kruhů, kterých vedu, že se toto téma otevře, obzvláště v období první menstruace vlastní dcery. Ta připomene vlastní nezpracované téma a i emoce spojené s ní. Rituál, který pomáhá právě při přijetí této změny, lze udělat kdykoliv, i když jste první menstruaci měly už dávno.

Jako důležité vnímám téma přijetí vlastního těla, ženskosti, cykličnosti i proměnlivosti, ale zároveň otevírání vlastních TABU v bezpečném ženském kruhu, kde lze získat inspiraci a podporu při zpracování těchto témat.

A tímto bych vás chtěla pozvat do ECSTATIC CLUBU, protože právě v měsíci březnu je hlavním tématem cykličnost a menstruace.

Provede vás jím Lilia Khousnoutdinova, Veronika Lančaričová, Ilona Bittnerová jako specialistka na menstruační pomůcky a zároveň se dozvíte od Barbory Luny Chvátalové o symtotermální metodě. Dozvíte se mnohé nejen o menstruaci, cykličnosti, ale poznáte i více samy sebe a své tělo.

AUTORKA : Mirka Vokounová Krepčíková